Twin Slot Shelf Uprights White 122cm DU1220BC
    ( 00 customer ratings)
  • Price choice
  • Qty
  • Seller
    Rating: (I'm new - no ratings available)
Product Description
Twin slot uprights in white, Chrome or Black available in various sized lengths to create modern shelving or displays for any industry whether you are looking to utilize storage space in a domestic environment or for retail or commercial use. The twinslot uprights are an affordable shelving system and an alternative to gridwall and slatwall systems. The pitch for the wall fixing holes on the twinslot upright is 22mm with a vertical for the twin slots of 32mm which makes the twinslot uprights a versatile shelving system. Use with twinslot brackets and accessories. Ideal for shops or storerooms.
Key Features
For use with twin slot brackets sold separately. Easily adjustable wall-mounted system, suitable for use with glass, timber, MDF or laminate shelve. Twin Slot Wall Uprights in silver are available in various lengths. Compatible with Spur, Element 32, and other adjustable shelving systems. Twin Slot Uprights are also available in Silver and chrome sizes may vary. Colour-White. Size-122cm, 1220mm. Premium quality product. Easy to use. Durable material which serves for a long using time. Elegant design. Lightweight and durable. Ready to use. Great value for money.