Brand - Timco. Type - Masonry Multi fix bolts. Head Type - Hex. Finish - Silver organic. Material - Steel. Socket size - 17mm. Drill size - 10mm. Drive system - Slotted. Point Type - Chamfered. Size - Dia x L-10.0 x 100mm. Pack Qty - 02 Pcs. Thread Type - High-low parallel. MPN - MF10100PRE. EAN - 5055893368121. Designed to replace traditional expansion anchors. Timco micro plating Nano technology gives a higher resistance to corrosion. High-Low parallel threads for ease of insertion and high pull-out values. Removable and adjustable non-expansion through fixing. Unique concave thread configuration. Premium quality product. Easy to use. Durable material which serves for a long using time. Elegant design. Lightweight and durable. Ready to use. Great value for money. Condition - A brand-new, unused, unopened and undamaged item in original packaging.Customers Viewing This Page May Be Interested in These Sponsored Links
Advertisement | Ad feedback
Technical Details
Boxed-Product Weight: 144.00g
Quick Code: QCHO18789185
Item model number: MF10100PRE
Search Tags Associated With This Product
Reviews
Questions & Answers
More to Explore
Email a friend about this product!
Seen a mistake on this page? Tell us about it!
Your Recent History
Securit Brushed Nickel Plated Europa Latch Handles 24.5 x 17.4 x 7cm Pair of 1 S2876
Bulk Hardware Best Fixings And Fastenings Zinc Plated Slotted Pan Head Nuts And Bolts Metallic Silver M6 x 25mm Pack of 80-Pieces B16