CK Tools Access Pliers Red and Yellow 180mm T39077-180
    ( 00 customer ratings)
  • Price choice
  • Qty
  • Seller
    Rating: (I'm new - no ratings available)
Product Description
Key Features
Brand - CK Tools. Product - Access pliers. Main Colour - Red and yellow. Size - 180mm. MPN - T39077-180. EAN - 5013969701876. Two component, ergonomic design, with anti-slip horns for increased comfort, control and safety. Induction hardened jaws for outstanding long term performance. Cutting jaws with C.K optimised geometry for unsurpassed cutting performance. Special alloy steel, drop forged, hardened and tempered for exceptional strength and durability. VDE approved - individually tested to 10,000V for safe live working up to 1,000V. Conforms to IEC 60900-2004. Approved and independently audited by the German VDE institute.